Czego mogę oczekiwać, gdy dotrę już do domu?

U większości osób poddawanych operacjom kręgosłupa uzyskuje się bardzo dobre lub wręcz znakomite rezultaty. Zabieg zapewnia znaczne zmniejszenie bólu i powrót pełnej sprawności i siły. Większość pacjentów jest w stanie chodzić, siedzieć, prowadzić samochód i wykonywać inne czynności dnia codziennego.
 
Po operacji kręgosłupa ludzie często mówią, że czują się lepiej, gdy tylko zbudzą się po operacji. Chociaż można zobaczyć i odczuć natychmiastowe korzyści, będą one tak naprawdę maksymalne, gdy weźmiesz udział w kompleksowym programie rehabilitacji. Im szybciej podejmiesz aktywność, tym szybciej powrócisz do zwykłych zajęć. Równocześnie pamiętaj o tym, aby chronić gojący się kręgosłup. Zwiększaj swój poziom aktywności powoli, jednak systematycznie.
 • dreny odprowadzające płyn sączący się z rany operacyjnej
 • kroplówkę, przez którą będziesz otrzymywać płyny i leki
 • cewnik (rurkę) odprowadzający mocz z pęcherza moczowego
 • opatrunki lub specjalne skarpety na nogach, aby zapobiec powstawaniu zakrzepów krwi
 
Przygotuj mieszkanie na swój powrót
 
Jeśli w trakcie rekonwalescencji trudno jest ci się poruszać, poproś członka rodziny lub przyjaciela o przygotowanie mieszkania do powrotu poprzez usunięcie wszelkich elementów, które mogłyby spowodować potknięcie się, pośliźnięcie się lub upadek. Miejscem, na które należy zwrócić szczególną uwagę w przygotowaniach do twojego powrotu do domu, jest łazienka. Wskazówki przedstawione poniżej pomogą ci w zapewnieniu większego bezpieczeństwa i większej wygody w łazience w trakcie procesu zdrowienia. Pamiętaj o tym, że niektóre z wymienionych przyrządów trzeba będzie wcześniej zamówić, aby były gotowe, gdy wrócisz do domu.
 
Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa w łazience
 • Zapobiegaj pośliźnięciom i upadkom, poprzez zapewnienie antypoślizgowych powierzchni w łazience.
 • Rozważ zamontowanie uchwytów pomagających we wstawaniu i relingów w celu przytrzymania się.
 • Uważaj na zagrożenia, np. mokrą podłogę.
 • Porozmawiaj z terapeutą zajęciowym, jeśli odczujesz potrzebę uzyskania dodatkowych objaśnień dotyczących stosowania przyrządów pomocniczych w łazience.
 • Zainstaluj trzymany w ręce prysznic.
 • Stosuj gąbkę z długą rączką do mycia okolic, do których trudno jest dosięgnąć.
 • Stosuj antypoślizgową matę łazienkową, która pomoże w utrzymaniu suchości podłogi.
 • Używaj uchwytów na ścianie pod prysznicem lub nad wanną przy wchodzeniu do kąpieli lub wychodzeniu z niej.
 • Usiądź na ławce w łazience lub na krześle pod prysznicem, gdy bierzesz kąpiel.
 
W przypadku przebycia operacji ograniczającej schylanie się należy używać ubikatora pokojowego lub podwyższonej deski sedesowej, aby siedzieć wyżej podczas załatwiania czynności fizjologicznych.
 
Co możesz zrobić w domu, aby pomóc sobie w rekonwalescencji
 
Przy opuszczaniu przez ciebie szpitala lekarz lub fizjoterapeuta może przekazać ci kilka lub nawet wszystkie z poniższych zaleceń, które przyczynią się do poprawy twojego samopoczucia w domu.
 • Stosowanie zimna i gorąca – przykładanie zimnych przedmiotów jest na ogół zalecane w trakcie pierwszych kilku dni po operacji. Lód powoduje obkurczenie (zmniejszenie średnicy) naczyń krwionośnych, co prowadzi do zmniejszenia przepływu krwi. Pomaga to w opanowaniu zapalenia, skurczów mięśniowych i bólu. Może być również zalecane zastosowanie gorąca. Wysoka temperatura powoduje rozszerzenie (zwiększenie średnicy) naczyń krwionośnych, prowadzące do zwiększenia przepływu krwi. Pomaga to w wypłukaniu związków chemicznych powodujących ból. Przyczynia się również w doprowadzeniu do zmienionej okolicy regenerujących substancji odżywczych i tlenu.
 • Relaks – ból po operacji kręgosłupa może być wyczerpujący fizycznie i emocjonalnie. Ćwiczenia relaksacyjne mogą pomóc w opanowaniu bólu i towarzyszącego mu stresu. Możesz uzyskać instrukcje dotyczące wykonywania ćwiczeń oddechowych, które służą temu, aby powietrze docierało głębiej do płuc. Może ci również zostać zalecone wolniejsze, bardziej zrelaksowane oddychanie. Wolniejsze oddychanie może pomóc w relaksacji mięśni, z doprowadzeniem tak potrzebnego tlenu do obolałych tkanek.
 • Odpoczynek – zapewnienie ciału szansy odpoczynku może pomóc w zmniejszeniu bolesności po operacji, dając kręgosłupowi czas na wygojenie się. Postępuj zgodnie z instrukcjami lekarza dotyczącymi stosowania wszelkich pomocy ortopedycznych lub usztywniaczy kręgosłupa i szyi.
 • Przyjmowanie właściwych pozycji – fizjoterapeuta może zasugerować sposoby ułożenia kręgosłupa, tak aby było ci jak najwygodniej. Przyjęcie takich pozycji może wymagać użycia poduszek lub ręczników, aby podtrzymać kręgosłup i zmniejszyć ucisk z miejsca wykonania operacji.
 • Poruszanie się – ostrożne ruchy zalecone przez fizjoterapeutę mogą łatwo zmniejszyć ból poprzez zapewnienie odżywienia i nasmarowania okolic bliskich ranie chirurgicznej. Ruchy stawów i mięśni sygnalizują również układowi nerwowemu, aby zablokował pojawiający się ból. Wykonywanie ruchów ciała w sposób bezpieczny może ci pomóc w unikaniu nadmiernego obciążania kręgosłupa w ciągu tygodni od jego operacji.
 • Leżenie w łóżku – unikaj leżenia w pozycjach wiążących się ze skręceniem lub zgięciem kręgosłupa. Nie zwijaj się w pozycji „embrionalnej". Wybierz twardy materac. Nie kładź się na miękkim łóżku lub miękkiej sofie. Trzymaj w pobliżu wystarczającą liczbę poduszek, aby podeprzeć sobie głowę, ramiona, tułów i nogi.
 • Poruszanie się w łóżku – podczas kładzenia się do łóżka lub wstawania z łóżka stosuj technikę „przetaczania” nóg. Przy wstawaniu z łóżka przetocz się na bok i usiądź, trzymając kręgosłup nieruchomo i w bezpiecznej pozycji. Aby nie skręcać tułowia przy przekręcaniu się na bok w łóżku, staraj się przekręcać na drugą stronę całe, usztywnione ciało, w sposób przypominający przetaczanie kłody drzewa. Następnie spuść nogi za brzeg łóżka do podłogi, podciągając się równocześnie do pozycji siedzącej. Zmniejsza to obciążenie związane ze skręcaniem kręgosłupa i zapewnia zoperowanej okolicy czas na wyzdrowienie. W celu położenia się do łóżka postępuj odwrotnie: najpierw usiądź z nogami zwisającymi z jednej strony łóżka, a następnie połóż się na boku i przetocz się sztywno, jak kłoda drzewa, na plecy.
 • Siedzenie – trzymaj kręgosłup prosty i wsparty w trakcie siedzenia. Bezpieczna, prosta postawa ciała w pozycji siedzącej zmniejsza obciążenie kręgosłupa. Wybierz takie krzesło, które rzeczywiście podpiera kręgosłup. Unikaj miękkich sof lub krzeseł. W trakcie prowadzenia samochodu lub jazdy samochodem podłóż sobie pod plecy poduszkę. W pozycji stojącej staraj się utrzymywać kręgosłup prosto poprzez pochylenie się nad biodrami.
 • Schylanie się – lekarz lub fizjoterapeuta może ci zalecić unikanie schylania się do przodu przez kilka tygodni po operacji kręgosłupa. Zawsze należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeśli i o ile lekarz już pozwoli ci na schylanie się, rób to w sposób bezpieczny. Trzymaj plecy prosto i sztywno, gdy zginasz się do przodu, tak aby nie zginać kręgosłupa. Zastanów się nad użyciem przyrządów pomagających w ubieraniu, aby unikać zginania się w pasie w celu założenia skarpetek lub butów oraz w celu podnoszenia przedmiotów z podłogi.
 • Podnoszenie przedmiotów – lekarz może ci zalecić unikanie podnoszenia lub noszenia cięższych przedmiotów przez pewien czas po operacji. Nie testuj swoich pleców poprzez wykonywanie prób podniesienia lub noszenia czegokolwiek do chwili, gdy lekarz powie ci, że możesz to robić. Jeśli uznasz za konieczne podniesienie lub przeniesienie lżejszych rzeczy, przykucnij, zginając kolana. Nie pochylaj się poprzez zgięcie w przód kręgosłupa. Trzymaj przedmiot blisko ciała, nawet jeśli jest lekki. Trzymanie ciężaru odsuniętego do przodu powoduje dodatkowe obciążenie kręgosłupa. Poradź się lekarza lub fizjoterapeuty w przypadku jakichkolwiek pytań na temat bezpieczeństwa podnoszenia lub przenoszenia przedmiotów.
 • Leczenie ambulatoryjne – lekarz może zalecić ci rehabilitację w poradni lub przychodni, gdy już twój stan zacznie się stabilizować. Łatwiej ci będzie dojść do siebie po operacji kręgosłupa, gdy nauczysz się nowych sposobów prostowania kręgosłupa i zapobiegania przyszłym problemom. Fizjoterapeuta nauczy cię sposobów pomagającym w redukcji bólu i pomoże ci w rozwinięciu nowych nawyków, które pozwolą na zachowanie zdrowia kręgosłupa.