Stabilizator kręgosłupa

 • Pas stabilizujący miednicę – zazwyczaj zaleca się go do stosowania w przypadku bólu stawów krzyżowo-biodrowych lub w celu stabilizacji złamań miednicy. Jest dopasowany wokół miednicy, pomiędzy krętarzem (kostną częścią poniżej szyi kości udowej) i brzegami (grzebieniami) kości biodrowej (miednicy). Pas ma szerokość od pięciu do ośmiu centymetrów i jest zapinany na sprzączki z przodu, tak jak zwykły pasek.
 • Pasy lędźwiowo-krzyżowy i krzyżowo-biodrowy – pomagają w ustabilizowaniu okolicy lędźwiowej i krzyżowej. Są zazwyczaj wykonywane z grubej bawełny wzmocnionej lekkimi fiszbinami. Stopień ucisku można regulować dzięki sznurówkom z boku lub z tyłu pasa. Pasy lędźwiowo-krzyżowe mają szerokość od 10 do 15 centymetrów i od 20 do 30 centymetrów. Z kolei pas krzyżowo-biodrowy służy do uniemożliwienia wykonywania ruchów poprzez ściśnięcie stawów pomiędzy kością biodrową a kością krzyżową u podstawy kręgosłupa.
 • Gorset – zapewnia sztywne podparcie pleców. Gorsety mają różną długość. Krótkie są na ogół używane w przypadku bólów krzyża, a dłuższe – w przypadku problemów w obrębie środkowego lub niskiego odcinka kręgosłupa piersiowego. Gdy ludzie myślą o gorsetach, na ogół wyobrażają sobie obrazy kobiet z dawnych wieków, które używały ich do zmniejszenia obwodu w talii. Obecnie w leczeniu problemów z kręgosłupem są to usztywniacze ortopedyczne sięgające pośladków, przytrzymywane często przez taśmy barkowe. Podobnie jak gorsety w dawnych czasach, sznuruje się je z tyłu, po bokach lub z przodu. Mają też wszyte metalowe fiszbiny, który zapewniają odpowiednią sztywność i wsparcie dla pleców.
 • Sztywny gorset – zazwyczaj zalecany u osób z bólem krzyża i niestabilnością kręgosłupa, gdy standardowe usztywniacze kręgosłupa nie są wystarczająco sztywne. Sztywne gorsety mają zazwyczaj pionowe elementy z tyły, które dostosowują się do krzywizny dolnej części kręgosłupa i miednicy, z taśmami w poprzek odcinka piersiowego kręgosłupa. Istnieją również taśmy z materiału zapewniające ściśnięcie gorsetem z przodu. Do popularnych rodzajów sztywnych gorsetów należą:
  • gorset lędźwiowo-krzyżowy wg Williamsa – sztywny gorset bez pionowych prętów pośrodku, umożliwiający pochylanie się do przodu
  • gorset imitujący oparcie krzesła – sztywny gorset przytrzymujący kręgosłup lędźwiowy w pozycji neutralnej oraz ograniczający ruchy w bok i ruchy rotacyjne dolnej części kręgosłupa
  • gorset Raneya – sztywny gorset zmniejszający krzywiznę kręgosłupa lędźwiowego poprzez utrzymywanie go w neutralnym pochyleniu
 • Gorset hiperwyprostny – gorset zaprojektowany, aby zapobiec nadmiernym skłonom w przód. Gorsety tego typu są często zalecane w leczeniu przednich złamań kompresyjnych w miejscu przejścia kręgosłupa piersiowego w lędźwiowy. Mogą być również stosowane po operacjach zespolenia kręgów, w celu zmniejszenia ucisku na przednią część kręgów piersiowych poprzez ograniczenie zginania (pochylania się) w odcinkach piersiowym i lędźwiowym kręgosłupa. Mają one z przodu prostokątną, metalową ramę naciskającą na górną część mostka lub na żebra i kość łonową, pozwalając kręgosłupowi na wyprost. Gorset wywiera również nacisk na poziom T-10 (dziesiąty kręg kręgosłupa piersiowego). Gorsety hiperwyprostne zapewniają tzw. „trzypunktową stabilizację" kręgosłupa dzięki przedniej poduszce brzusznej i poduszce tylnej na poziomie złamania. Najczęstszymi rodzajami gorsetów hiperwyprostnych są gorsety Taylor-Knight i Jewetta.
 • Gorset typu Minerwa – ma na celu rozkład nacisków na dużej powierzchni. Stabilizuje kręgosłup od szyi do bioder, rozkładając równo ucisk i usuwając nadmierne naciski z przeciążonych lub niestabilnych okolic. Gorset typu Minerwa był pierwotnie wykonywany z gipsu. Obecnie robi się je zazwyczaj z kształtowanego plastiku.
 • Pas do podnoszenia ciężarów – pas zaprojektowany w celu zmniejszania obciążenia u dołu pleców i zmęczenia mięśni, które mogą wystąpić podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów. Okala talię, pokrywając region lędźwiowy kręgosłupa, i zapina się z przodu. Pasy do podnoszenia ciężarów są na ogół wykonane z sukna lub płótna i nie mają fiszbinów. Niektóre modele mają również poduszki na lordozę, które dokładnie przylegają do krzywizny kręgosłupa.