Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów w obrębie kręgosłupa

Reumatoidalne zapalenie stawów kręgosłupa powoduje bardzo różnorodne objawy. Najwcześniejszym z nich jest ból, który może się wiązać z ogólnym procesem zapalnym obejmującym stawy. W miarę postępu choroby najbardziej niepokojącymi objawami są te, które sugerują patologię rdzenia kręgowego.
 
Ból u podstawy czaszki występuje często, gdy RZS zajmuje kręgosłup szyjny. Może wskazywać na podrażnienie lub ucisk nerwów wychodzących z czaszki i z górnej części kręgosłupa. Ucisk na tętnice kręgowe może spowodować omdlenia związane ze zmniejszeniem przepływu krwi przez te tętnice przy poruszaniu głową i szyją w pewien określony sposób.


Zmiana sposobu chodzenia może być sygnałem zwiększającego się ucisku na rdzeń kręgowy. Chód może stać się nieregularny i mogą mu towarzyszyć osłabienie mięśni i problemy z utrzymaniem równowagi. Jest to oznaką ucisku rdzenia kręgowego. W przypadku jakiejkolwiek zmiany sposobu chodzenia należy zwrócić na nią uwagę lekarzowi. Możliwe są uczucia mrowienia, osłabienia lub utraty koordynacji w rękach lub w nogach. Mogą również wystąpić zmiany kontroli jelit lub pęcherza moczowego, takie jak nietrzymanie moczu lub kału bądź też utrudnienie oddawania moczu.