Co powoduje przepuklinę jądra miażdżystego

Przepukliny jądra miażdżystego mogą występować u dzieci, choć rzadko. Prawdziwą przepuklinę jądra miażdżystego obserwuje się najczęściej u młodych dorosłych i dorosłych w średnim wieku, przy czym na ogół występuje w okolicy lędźwiowej. W odcinku piersiowym zmiany tego typu stwierdza się przede wszystkim u osób w wieku od 40 do 60 lat. U starszych ludzi pojawiające się z wiekiem zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia u nich prawdziwej przepukliny jądra miażdżystego.
 
Krążek międzykręgowy może nagle pęknąć, gdy zostanie do niego przyłożony zbyt duży nacisk. Na przykład upadek z drabiny i wylądowanie w pozycji siedzącej może spowodować zadziałanie na kręgosłup ogromnej siły. Może być ona na tyle duża, aby spowodować pęknięcie kręgu lub pęknięcie krążka międzykręgowego. Pochylanie się do przodu powoduje bardzo duży nacisk na krążki międzykręgowe pomiędzy wszystkimi kręgami. Próba podniesienia czegoś ciężkiego z podłogi w zgiętej pozycji może spowodować pęknięcie krążka międzykręgowego.
 
Krążek międzykręgowy może również pęknąć w wyniku zadziałania na niego niewielkiej siły, zazwyczaj z powodu osłabienia pierścienia włóknistego w związku z powtarzanymi urazami, które kumulują się w czasie. W miarę jak struktura ta ulega osłabieniu, w którymś momencie podniesienie ciężaru lub pochylenie się do przodu powoduje zbyt duży nacisk na osłabiony krążek międzykręgowy. Pęka on przy wykonywaniu czynności, która jeszcze pięć lat wcześniej nie stanowiłaby problemu. Wiąże się to z wpływem starzenia się na kręgosłup, stanowiącego najczęstszą przyczynę przepukliny krążków międzykręgowych w obrębie kręgosłupa piersiowego.

Materiał, który wydostaje się z krążka międzykręgowego do kanału kręgowego, może spowodować ucisk na nerwy w kanale kręgowym. Istnieją również pewne dane świadczące o tym, że materiał z wnętrza krążka międzykręgowego może spowodować podrażnienie chemiczne korzeni nerwowych. Zarówno ucisk na korzeń nerwowy, jak i podrażnienie chemiczne mogą prowadzić do zaburzeń czynności korzenia nerwowego. Połączenie tych dwóch zjawisk może doprowadzić do bólu, osłabienia i drętwienia w tej okolicy organizmu, z której nerw odprowadza impulsy czuciowe.